Horské středisko Javorový Vrch
Poskytovatel Internetu v ČR
InVite.cz - kvalitní webhosting za rozumné ceny

Javorový Vrch 2003

Ve dnech 7. -9. 2. 2003 proběhlo na Javorovém Vrchu v Beskydech Mistrovství české republiky psích spřežení na středních tratích Javorový Vrch 2003.

Závodu se zúčastnílo 25 závodníků z 33 původně přihlášených a dokončilo 22 startujících.

V pátek 7. 2. 2003 se od 18:00 hodin startovalo u lanovky v Oldřichovicích a závodníci absolvovali 22 km dlouhou trat´ s cílem na Javorovém Vrchu. Startu přihlíželo přibližně 1000 diváků, kteří lemovali úvodní kilometr trati. V noci ze čtvrku na pátek spadlo na již upravenou trať 20cm nového prašanu a v některých úsecích se vytvořily až 1,5m vysoké sněhové jazyky. Trať se však do večera podařilo upravit a start proběhl přesně dle plánu. Díky sněžení bylo dokonce možno startovat přímo od lanovky, kde ještě ve čtvrtek nebyl dostatek sněhu. I tak prvních asi 800m bylo vedeno po louce na zdaleka ne idealním podkladu.

V sobotu 8. 2. 2003 v 9:00 hodin ráno startovali závodníci na 56 km respektive 24 km dlouhou trať (dle kategorií). Z důvodu přívalu nového sněhu musela být trať zkrácena o původně plánovanou část Kalužný - Slavíč - Kalužný (tedy asi 8km) na které ráno leželo 30 - 50 cm nového prašanu. Krátká trať pro kategorii C a Skj byla vedena ve dvou 12 km okruzích. Podklad byl poměrně hluboký a zejména pro lyžaře náročný, protože trať byla úzká a bruslení bylo možné pouze na několika krátkých úsecích.

V neděli 9. 2. 2003 nastoupili závodníci ke startu posledního kola, které kopírovalo trať z předchozího dne se závěrečným dojezdem u lanovky v Oldřichovicích. Tratě byly tentokrát již dostatečně široké a tvrdé díky mrazu a nočním úpravám pořadateli (až do 24:00 hod). Dlouhá trať měřila přibližně 42 km a krátká trať pro kategorie C a Skj byla vedena v protisměru páteční noční etapy 22km.

Celkovým vítězem se stal Daniel Filo ze Slovenska, který 120 km trati absolvoval za 7:44:12 hodin. Druhý v pořadí Juraj Vavruš (SK) za celkovým vítězem zaostal o 4 sekundy, tedy přepočteno na metry o 17,20 metrů.

V průběhu závodu nedošlo k žádnému zranění soutěžících závodníků, psů ani náhodných diváků. Psi jevící známky zvýšené únavy byli odstaveni a transportováni pořadateli do prostoru nedělního cíle.

Děkujeme všem zúčastněným za přízeň, divákům a turistům za ukázněné chování na trati závodu a těšíme se na příští ročník o kterém Vás budeme opět informovat na tomto místě.